Turuncu Sayfa : PİŞMANIM

“Merhaba, evliyim, bir çocuk annesiyim. Eşimin telefonunu kurcalarken sosyal medya platformunda farklı kadınlarla konuşup fiziksel olmasa bile zihnen beni aldattığını fark ettim. Çok kötü hissettim, ağladım, titredim. Çaktırmadan kendisine farklı medyalarda hesabı olup olmadığını sorduğumda ‘Hayır.’ cevabı aldım. Daha da sinirlendim. Altı yıllık evliyiz. Sinirlendim ve intikam alma güdüsüyle o sosyal medya sitesine üye oldum. İstemeyerek olsa da aynı şeyi ona ben de yaptım ama şimdi eşimin suratına bakamıyorum. ‘Neyin var?’ dediğinde hep bir hastalık bahanesi uyduruyorum. Ne yapmalıyım?

Rumuz: son pişmanlık

Merhaba, senden önce şunun kararını vermeni istiyorum: Eşini seviyor musun ve bu evliliği yürütmek istiyor musun? Çünkü eşin şansını kaybetmiş, güvenilir olma şansını. Bu şans insanın eline pek geçmez ve yitirildiğinde insanın genelde başka bir şansı olmaz. Aldatmak düşüncelerde de olsa aldatmaktır, fiziki olup olmaması bunun yanlış olma seviyesini değiştirmez. Bir hınçla sen de “hata” olarak gördüğün şeyi yapmışsın. Hınçla sevilir mi? Sevmeye kalktığında incinirsin. Asıl hatalı olan eşindi fakat şimdi kendini suçluyorsun. Eşinle onun sosyal medyadaki hâl ve hareketlerini gördüğünü konuşmalısın. Eğer inkâra devam ediyor ve kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsa bir şeyleri geniş çaplı düşünmelisin fakat eğer hatasını kabul edip pişmanlığını hissettirirse bir aile terapistine gitmenizi öneririm. Sadakat ve güven bir evliliğin olmazsa olmazıdır. Güven olmayan bir ortamda çocuk da kendini güvenli hissedemez çünkü evde hep bir huzursuzluk hâkimdir. Çocuklar daha bebekken bile annenin huzursuzluğunu ve stresini hissedebilir. Ki düşünün, çocukken nasıl hissetmesin?

Ha, şunu da ekleyeyim: Bir işte çalışıp çalışmadığını bilmiyorum fakat eğer eşinin yaptığını kabullenmek istemiyorsan çocuğun için katlanmaya çalışma, bu çok daha yıpratıcı olur hem senin için hem de çocuğunun gelişimi için. Kimse sadakatsizliği kabul edip güvensiz bir hayat sürmeyi hak etmez. Fakat sırf mesajdan öteye gitmedi diye şans vermek istiyorsan bu şansı ona verdiğinin haberinin olmasını sağlamalısın ve önceden de dediğim gibi bu konu hakkında şeffaf bir şekilde konuşup aile terapistine gitmeyi düşünmelisiniz.


Eğer sizin de yukarıdakiler gibi çözüm aradığınız sorunlarınız varsa sayfaturuncu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Turuncu Sayfa

Paylaş: